Catan žaidimas: taisyklės ir patarimai

Jei norite surengti malonų stalo žaidimų vakarą su šeima ir draugais, labai rekomenduojame Catan žaidimą. 

Katan žaidimą lengva išmokti ir žaisti, jis tinka įvairaus įgūdžių lygio žaidėjams, jame daug dėmesio skiriama socialiniam bendravimui ir draugiškam žaidimui.

Kas yra Katanas?

stalo-žaidimas-catan

Klausas Teuberis sukūrė ir 1995 m. išleido žaidimą Settlers of Catan, kuris laimėjo prestižinį Vokietijos metų žaidimo Spiel des Jahres apdovanojimą.

2015 m., minint 20-ąsias žaidimo metines, žaidimas buvo pervadintas tiesiog į Catan, o šiandien šis kultinis žaidimas išleistas daugiau nei 40 kalbų ir parduotas daugiau nei 32 mln. kopijų. 

Šiuo metu yra išleistas penktasis žaidimo leidimas, o žaidimui patobulinti galima įsigyti įvairių papildymų. 

Pagrindinis Katano žaidimas skirtas trims-keturiems žaidėjams ir trunka apie 60-90 minučių (kaip ir Monopolis), laikas priklauso nuo žaidėjų skaičiaus ir patirties lygio. 

Katanas yra strateginis žaidimas, kurį lengva žaisti pradedantiesiems, tačiau pakankamai sudėtingas ir patyrusiems žaidėjams. 

Kiekvienais metais visame pasaulyje rengiamos Katano varžybos, o kas dvejus metus vyksta Katano pasaulio čempionatai.

Dėžutėje esantis turinys

žaidimas-catan

Šešiakampės reljefo plytelės: Šios plytelės sudaro Katano salą. Kiekviena plytelė vaizduoja tam tikrą vietovės tipą ir yra susieta su skaičiaus žetonu, kuris lemia išteklių gamybą, kai metamas atitinkamas skaičius.

Išteklių kortelės: Mediena, plytos, rūda, kviečiai ir avys – tai pagrindiniai ištekliai, kuriuos žaidėjai renka keliams, gyvenvietėms ir miestams statyti.

Plėtros kortelės: Šios kortelės gali suteikti įvairių privalumų, įskaitant pergalės taškus, riterių korteles, skirtas didžiausios kariuomenės bonusui, ir specialius veiksmus.

Statybos išlaidų kortelės: Šiose kortelėse rodomi kelių, gyvenviečių ir miestų statybai reikalingi ištekliai.

Plėšiko žetonas: Speciali žaidimo figūrėlė, naudojama išteklių gavybai tam tikrame vietovės šešetuke blokuoti, kai iškrenta septynetas.

Ilgiausio kelio ir didžiausios kariuomenės kortelės: Šiose kortelėse nurodomas žaidėjas, turintis ilgiausią ištisinį kelią ir didžiausią kariuomenę, kurie suteikia pergalės taškų premijas.

Gyvenvietės, miestai ir keliai: Unikalios figūros, kurias žaidėjai naudoja savo įtakai saloje plėsti.

Du šešiakampiai kauliukai: naudojami išteklių gamybai nustatyti metant kauliukus.

Uosto figūrėlės: Jie leidžia žaidėjams prekiauti ištekliais palankesnėmis sąlygomis.

Skaičių žetonai: Dedami ant vietovės šešiakampių, kad būtų galima nustatyti, kurie skaičiai duoda išteklių, kai metami.

Plėšikų stendas: Dalelė, kurioje laikomas plėšiko žetonas.

Žaidimo tikslas

Katanas yra strateginis stalo žaidimas, kuriame reikia išmaniai valdyti išteklius. 

Catan žaidimo tikslas – pasiekti dešimt pergalės taškų.

Pergalės taškus pelnysite statydami gyvenvietes, miestus ir plėtros korteles, turėdami ilgiausią kelią ir didžiausią kariuomenę.

Norint statyti objektus, reikia išteklių derinių, o ištekliai yra plytos, grūdai, mediena, rūda ir vilna. Visi žaidėjai turi Statybos sąnaudų kortelę, kad galėtų žinoti kaip paskirstyti resursus.

Išteklių gaunate iš jūsų gyvenviečių užimamų heksų arba iš prekybos su kitais žaidėjais ir išteklių banko.

Kauliukų metimai lemia, kokius išteklius žaidėjai gauna iš jų gyvenvietes supančių heksų. Galite prekiauti ištekliais su kitais žaidėjais.

Pasiruošimas žaidimui ir pradžia

  1. Sukurkite salą: Sukurkite Katano salą: Atsitiktine tvarka sudėkite šešiakampes vietovės plyteles ir suformuokite Katano salą. Kiekviena plytelė turi turėti atitinkamą skaičių žetoną, kad būtų užtikrinta įvairi ir dinamiška išteklių gamyba.
  1. Pastatykite pradines gyvenvietes ir kelius: Kiekvienas žaidėjas ant lentos padeda dvi gyvenvietes ir du kelius. Žaidėjai turi strategiškai pasirinkti vietas, kad optimaliai rinktų išteklius.
  1. Paskirstykite išteklius: Atsižvelgdami į pradinį išdėstymą, kiekvienam žaidėjui išdalykite išteklių korteles.
  1. Nustatykite pirmąjį žaidėją: Pirmasis eina tas žaidėjas, kuris vėliausiai pastatė kelią. Esant lygiam rezultatui, meskite kauliuką, kad nustatytumėte pradedantįjį žaidėją.
  1. Žaidimo pradžia: Pradedantis žaidėjas meta kauliuką ir žaidimas prasideda! Žaidėjai žaidžia paeiliui pagal laikrodžio rodyklę, o kiekvieną jų sudaro įvairūs etapai, įskaitant išteklių rinkimą, prekybą, statybą ir kt.

Žaidimo eiga ir taisyklės

catan-žaidimas

Kiekvienas žaidėjas žaidžia keliais etapais:

  1. Kauliuko ridenimas: Kiekvieno ėjimo pradžioje aktyvus žaidėjas meta du šešiašalius kauliukus. Kauliukų suma nulemia, kuriuose vietovės šešiakampiuose tame ėjime gaunami ištekliai.
  2. Išteklių rinkimas: Žaidėjai, kurių gyvenvietės ar miestai yra greta pasirinktų vietovės šešiakampių, gauna atitinkamus išteklius. Šie ištekliai gyvybiškai svarbūs statyboms ir plėtrai.
  3. Prekyba ir statyba: Surinkę išteklius žaidėjai gali prekiauti tarpusavyje arba su banku, kad įsigytų savo ėjimui reikalingų išteklių. Naudodamiesi šiais ištekliais žaidėjai gali statyti kelius, gyvenvietes ir miestus, kurie prisideda prie bendros jų pažangos žaidime.
  1. Plėtros kortelės: Žaidėjai taip pat gali įsigyti plėtros kortelių, kurios gali suteikti įvairių privalumų, įskaitant pergalės taškus.
  1. Apiplėšimas: Jei žaidėjas meta septynetą, plėšikas perkeliamas į naują šešiakampį ir gali pavogti išteklių kortelę iš kito žaidėjo, kurio gyvenvietė yra greta pasirinkto šešiakampio. Žaidėjas, kuris išmetė septynetą, gali pavogti išteklių kortelę iš pasirinkto žaidėjo.
  2. Ilgiausias kelias ir didžiausia kariuomenė: Žaidime yra dvi specialios premijos – ilgiausias kelias ir didžiausia armija, kurios atitinkamai skiriamos žaidėjams, turintiems ilgiausią ištisinį kelią ir daugiausiai riterių kortelių.
  3. Žaidimo laimėjimas: Žaidimą laimi tas žaidėjas, kuris pirmas pasiekia iš anksto nustatytą pergalės taškų skaičių. Pergalės taškai pelnomi statant gyvenvietes (1 taškas), miestus (2 taškai) ir tam tikras plėtros kortas.

    Prie pergalės taškų prisideda ir įvairūs kiti pasiekimai bei premijos, pavyzdžiui, ilgiausias kelias ar didžiausia kariuomenė. Žaidėjas, kuris pirmas surenka tam tikrą pergalės taškų skaičių (paprastai 10), laimi žaidimą.

Patarimai, kaip mėgautis Catan žaidimu:

  • Derėkitės ir prekiaukite: Katanas klesti dėl žaidėjų sąveikos. Derėkitės dėl sandorių, kad įsigytumėte reikiamų išteklių, ir sudarykite aljansus abipusei naudai.
  • Pritaikykite savo strategiją: Salos kraštovaizdis nuolat kinta. Pritaikykite savo strategiją, atsižvelgdami į turimus išteklius, priešininkų ėjimus ir besikeičiančią lentą.
  • Stebėkite plėšiką: Tinkamai panaudoję plėšiką galite sužlugdyti priešininkų planus ir kartu apsaugoti savo interesus.
  • Planuokite pergalės taškus: Atidžiai stebėkite pergalės taškus. Norint pasiekti sėkmę, labai svarbu statyti gyvenvietes, miestus ir įsigyti plėtros kortelių.

Katano papildymai

Katano žaidimo entuziastai gali pagerinti savo žaidimo patirtį tyrinėdami įvairius pagrindinio žaidimo papildymus ir plėtinius. Šie papildymai suteikia naujų elementų, strategijų ir iššūkių, leidžiančių žaidėjams giliau pasinerti į Katano pasaulį. 

Žymūs papildymai, tokie kaip Jūrininkai, pristato jūrų tyrinėjimą, leidžiantį žaidėjams plaukioti jūromis, atrasti naujas žemes ir įkurti gyvenvietes tolimuose krantuose. 

Miestai ir riteriai daugiausia dėmesio skiriama miestų plėtrai ir gynybai nuo barbarų įsiveržimų, pristatoma sudėtingesnė miestų tobulinimo sistema. 

Prekybininkai ir barbarai siūlo mažesnių scenarijų rinkinį, kurių kiekvienas pasižymi unikaliais žaidimo vingiais.

Tyrinėtojai ir piratai pristato kampanijos stiliaus nuotykius, kuriuose žaidėjams pateikiami įvairūs tikslai ir užduotys. 

Šie papildymai ne tik praplečia Katano žaidimo peržaidžiamumą, bet ir suteikia daugybę galimybių žaidėjams pritaikyti Katano žaidimą pagal savo pageidavimus.

Katanas – draugiškas, socialinis stalo žaidimas

Katanas sukurtas taip, kad žaidėjai bendrautų. Visi žaidėjai dalyvauja metant kauliukus ir prekiaujant, net kai nėra jų eilės. Derybos dėl prekybos ištekliais yra neatsiejama ir maloni žaidimo dalis.  

Nors kauliukų sėkmė kai kuriuos žaidėjus gali nuvilti, kintanti sėkmė ir geranoriška konkurencija visus priverčia įsitraukti ir bendrauti.

Išvada

Apibendrinant galima teigti, kad Katanas (anksčiau žinomas kaip Settlers of Catan) yra nesenstantis ir įtraukiantis strateginis stalo žaidimas, kuriame derinamas išteklių valdymas, derybos ir draugiška konkurencija. 

Lengvai išmokstamos taisyklės ir strategijos bei sėkmės pusiausvyra lėmė, kad Catan žaidimas tapo pagrindiniu stalo žaidimų vakaro žaidimu visame pasaulyje.

Nuolat kintantis salos kraštovaizdis, kurį lemia kauliukų metimai ir žaidėjų sąveika, suteikia nenuspėjamumo elementą, todėl žaidimas visada išlieka įdomus.

Koks yra Catan žaidimo tikslas❓

Žaidimo tikslas – surinkti dešimt pergalės taškų statant gyvenvietes, miestus ir siekiant įvairių laimėjimų – užtikrina dinamišką žaidimą ir strateginių sprendimų priėmimą.

Kiek žmonių gali žaisti Catan žaidimą❓

Stalo žaidimą Catan gali žaisti 3-4 žaidėjai.

Nuo kelerių metų galima žaisti stalo žaidimą Catan❓

Pagal Catan taisykles, šį stalo žaidimą galima žaisti nuo 10 metų amžiaus.

Kokia žaidimo trukmė❓

Stalo žaidimas Catan trunka apie 60-90 minučių.

Ar Catan žaidimas yra panašus į Monopolį❓

Catan populiarumu konkuruoja su Monopolio žaidimu. Abu stalo žaidimai turi daug bendro, o svarbiausias – išteklių valdymo elementas. Abiejuose žaidimuose reikia derėtis ir prekiauti su kitais žaidėjais.