Kortų Pasjansas ir jo istorija

Iš kur tiksliai kilo kortų pasjansas – tiksliai žinoma nėra. Manoma, kad jis buvo sukurtas nusižiūrėjus į įmantrias būrimui naudojamų Taro kortų dėliones ir atsirado Pranzūcijoje XVII a. Prancūziškos kilmės versija grindžiama tuo, kad daugelis pasjansų turi prancūziškus pavadinimus. Pirmosios rašytinės pasjansų taisyklės pasirodė dar XIX a. pradžioje, žymiojo karvedžio Napoleono Bonaparto valdymo laikotarpiu. Pasak kai kurių šaltinių, Napoleonas buvo šio žaidimo gerbėjas ir gyvendamas tremtyje, Šv. Elenos saloje, sienas leido dėliodamas kortas. Galbūt ši legenda lėmė, kad pasjansas arba kitaip dar vadinamas Solitaire žaidimu XIX a. pradžioje buvo nepaprastai mėgstamas.

kortų-žaidimas-pasjansas

Kortų žaidimas pasjansas – vienas populiariausių pasaulyje

Didelio dėmesio kortų žaidimas pasjansas sulaukė ir Didžiojoje Britanijoje. Čia 1870 m. ledi A. Kadagan (Codagan) išleido vieną populiariausių  ir žinomiausių pasjanso rinkinių – Iliustruotus pasjanso žaidimus“ (Illustrated Games of Patience). Amerikiečių A. Morehedo (Morehead) ir Dž. Mot-Smito (Mott-Smit) 1949 m. parašyta Pasjansų knyga (The Complete book of Solitaire and Patience Games) iki šiol tebėra vienas išsamiausių šio žaidimo vadovų.

Šiandien pasjansai su didžiuliu malonumu žaidžiami visame pasaulyje ir skirtingų žaidimo variacijų žinoma daugiau nei pusantro tūkstančio! Šis žaidimas padeda nusiraminti, pailsėti nuo kasdienių problemų ir kartu suteikia progą pamankštinti smegenis. Jį žaisti gali kiekvienas – tereikia tik kortų malkos ir išmanyti kelias paprastas taisykles. Kai kurie pasjansai, tokie kaip Akordeonas, užima ir nemažai vietos, todėl, kad būtų patogiau juos dėlioti, gaminamos specialios perpus mažesnės nei įprasta kortos. O štai žaidžiant Pasjansas Voras kartais prireikia net 4 kortų kaladžių!

Beje, šiais laikais tam tikros kortos net nėra būtinos – pasjansus ar kitaip vadinamus solitaire žaidimus galima žaisti parsisiuntus programėlę į kompiuterį (dauguma windows operacinių sistemų jau nuo seno šiuos žaidimus turi įsidiegę:)), mobiliuoju telefonu, parsisiuntus apps’ą ir, žinoma, internete, kuriame žaidimo variantų surasite daugiausiai.

Kortų pasjansas ir įdomūs faktai

Tikriausiai visi galvojate, kad egzistuoja tik kortų žaidimas? Klystate, šiandien sukurta daugybė šio žaidimo variantų. Ne tik kortos, bet ir kaladėlės, įvairios iliustruotos lentelės, mahjong kortelės dėliojamos taip, kad sudarytų tvarkingą rietuvę. Vis dėlto, pats populiariausias išlieka kortų pasjansas.

Dažniausias pasjanso tikslas – remiantis tam tikromis taisyklėmis surūšiuoti kortas, pavyzdžiui, pagal spalvą ar rangą. Primename, jog visos vienos rūšies ir spalvos kortos (pikų, širdžių, kryžių, būgnų) vadinamos šeima, arba šeimyna. Jeigu kortos sudėtos pagal rangą (nuo mažiausiai vertingos iki turinčios didžiausią vertę), tokia jų tvarka vadinama hierarchija.

Kartais dėliojant pasjansą galima imti iš karto kelias kortas – jei jos yra hierarchijos dalis, toks rinkinys vadinamas serija. Paprastai kortos pradedamos rūšiuoti nuo vienos kurios nors šeimos kortos. Korta, ant kurios pagal tam tikras taisykles dedamos visos kitos kortos, vadinama bazine, arba pamatine, korta.

Žaidžiant kortos imamos iš sumaišytos malkos, kurios vadinamas rezervu. Dažnai ne visos kortos būna panaudojamos ir dalį jų tenka atidėti į šalį. Atidėtų ir nepanaudotų kortų krūvelė vadinama fondu.